  • X9317TM8I-2.7T2
X9317TM8I-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9317TM8I-2.7T2
HK JDW NO:
668-X9317TM8I-2.7T2
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9317TM8I-2.7T2
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317TM8I-2.7T2 Overview
Package 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.This pentometer has 100 taps to protect against overcurrent.Surface Mount is the recommended mount direction.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.This object belongs to the X9317 family.
X9317TM8I-2.7T2 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317TM8I-2.7T2 Applications
  • DC/DC conversion circuit
  • Calibration instrumentation
  • Contrast control of monitors
  • Adjusting the LCD Display
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automated caliberation
  • Adjust VCOM settings
  • Audio level control
  • Motor control
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9317TM8I-2.7T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C