  • X9317TM8-2.7T2
X9317TM8-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9317TM8-2.7T2
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9317TM8-2.7T2
Package:
Datasheet:
Description:
2.7V 8 Pin Digital Potentiometers100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9317TM8-2.7T2 Overview
The number of positions is 100.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 100000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.In the digi devices, 8 pins can be seen.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.This digipot can operate under the 20% maximum resistance tolerance.It is recommended that the operating temperature stay below 70°C degrees Celsius.There are 8 terminals on it.
X9317TM8-2.7T2 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9317TM8-2.7T2 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9317TM8-2.7T2 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Adjusting the LCD Display
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Modern office equipment
  • Used as voltage divider
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio Volume control
  • Medical equipment
  • Used as programmable gain amplifier
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9317TM8-2.7T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    8
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    INCREMENT/DECREMENT
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm