  • X9315WM-2.7
X9315WM-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9315WM-2.7
HK JDW NO:
668-X9315WM-2.7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9315WM-2.7
Description:
X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9315WM-2.7 Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.The pentometer is stored from Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 32 taps.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.The flow can be limited by 10kOhm.This object belongs to the X9315 family.
X9315WM-2.7 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9315WM-2.7 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9315WM-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Gas detection circuit
  • Programmable I to V converter
  • Joysticks
  • Wheatstone bridges
  • Industrial control circuits
  • DAC
  • Motor control
  • Adjustable current control
  • Cell phone
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
X9315WM-2.7
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9315
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C