  • X9260US24I-2.7T1
X9260US24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9260US24I-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9260US24I-2.7T1
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9260US24I-2.7T1 Overview
The pentometer consists of 256 positions.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.A 24 pin can be seen in the digi devices.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.This digipot can operate under the 20% maximum resistance tolerance.Temperatures below 85°C are recommended for operating conditions.The circuit consists of 24 terminals.Designed to work at low temperatures, the digital potentiometer is designed for -40°C temperatures.
X9260US24I-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9260US24I-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9260US24I-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Automatic detection of equipment
  • Programmable power supplies
  • Matching Linear Impedance
  • Stereo
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Audio Volume control
  • LEDs
  • Power meter
  • Industrial control
  • Automatic gain control
Step5Bar-code shipping tag
X9260US24I-2.7T1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm