  • X9259US24I-2.7T1
X9259US24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9259US24I-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9259US24I-2.7T1
Description:
3V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9259US24I-2.7T1 Overview
Pentometer consists of 256 positions.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.It is powered by 3V to deliver its perfomance.The digi devices show 24 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYThere is a tolerance of 20% for the maximum resistance for this digipot.Operating temperatures should remain below 85°C.The electronic potentiometer contains 24 terminals.Temperatures below -40°C are required for the digital potentiometer to function.
X9259US24I-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9259US24I-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9259US24I-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Industrial control circuits
  • Programmable I to V converter
  • Healthcare Products
  • Programmable low pass filter
  • DAC
  • Modern office equipment
  • Motor control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
X9259US24I-2.7T1
    YES
  • Number of Terminals
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.345mm
  • Width
    7.485mm