  • X9252US24IZ-2.7
X9252US24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9252US24IZ-2.7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-X9252US24IZ-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9252US24IZ-2.7
Description:
Digital PotentiometersXDCP? Series
Purchasing and Inquiry
X9252US24IZ-2.7 Overview
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.It is possible to limit the flow with 50kOhm.
X9252US24IZ-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9252US24IZ-2.7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC X9252US24IZ-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Voltage resistance conversion
  • Adjust VCOM settings
  • Testing equipment
  • Refrigerator
  • Joysticks
  • PC
  • Household appliances
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9252US24IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V