  • X9251UV24IZ-2.7T1
X9251UV24IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9251UV24IZ-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9251UV24IZ-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9251UV24IZ-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of TSSOP.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel package to secure the digital analogic.There are 256 positions in pentometer.This termination is designed for 24.The following programmable potentiometer includes 4 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.The digi devices show 24 pins.A flow rate limit of 50kOhm is possible.Mounted by Surface Mount.There are 24 pins on this potentiameter.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.85°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.The unit can be powered by a voltage as low as 2.7V.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 400μA.
X9251UV24IZ-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9251UV24IZ-2.7T1 Applications
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Noise-free volume controller
  • Automatic detection of equipment
  • Used as programmable gain amplifier
  • Brightness of monitors
  • LEDs
  • Adjusting the LCD Display
  • Power supply
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
X9251UV24IZ-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm