  • X9250US24IZ-2.7T2
X9250US24IZ-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9250US24IZ-2.7T2
HK JDW NO:
668-X9250US24IZ-2.7T2
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9250US24IZ-2.7T2
Description:
X9250 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9250US24IZ-2.7T2 Overview
The file is contained in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible to supply ±2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.The flow can be limited by 50kOhm.Pentometer is a member of X9250 family.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.
X9250US24IZ-2.7T2 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9250US24IZ-2.7T2 Applications
  • LEDs
  • Programmable computer
  • Used as programmable gain amplifier
  • Medical equipment
  • Industrial control circuits
  • Brightness of monitors
  • Sensor auto referencing circuits
  • Refrigerator
  • Voltage control
  • Contrast control of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9250US24IZ-2.7T2
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9250
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C