  • X9250TS24-2.7T1
X9250TS24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9250TS24-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9250TS24-2.7T1
Package:
Datasheet:
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9250TS24-2.7T1 Overview
Positions 256 make up this pentometer.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.A 24 pin can be seen in the digi devices.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer is from Digital Potentiometers family.Under the maximum resistance tolerance of 20%, this digipot can operate.Maintaining an operating temperature below 70°C is recommended.The circuit consists of 24 terminals.
X9250TS24-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9250TS24-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9250TS24-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Medical equipment
  • DAC
  • Joysticks
  • Refrigerator
  • Industrial control circuits
  • Used as voltage divider
  • Programmable power supplies
  • LEDs
  • Communication device
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
X9250TS24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm