  • X9015UM8I-2.7T2
X9015UM8I-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9015UM8I-2.7T2
HK JDW NO:
668-X9015UM8I-2.7T2
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9015UM8I-2.7T2
Description:
X9015 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9015UM8I-2.7T2 Overview
The package contains 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 32 taps to prevent overcurrent.The mounting direction should be Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.In the X9015 family, pentometer belongs.
X9015UM8I-2.7T2 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9015UM8I-2.7T2 Applications
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Analogue circuit
  • Adjusting the LCD Display
  • Refrigerator
  • Programmable computer
  • Low power system
  • Sensor auto referencing circuits
  • Programmable power supplies
  • Industrial control
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9015UM8I-2.7T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9015
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    32
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C