  • X9015UM8I-2.7T2
X9015UM8I-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9015UM8I-2.7T2
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9015UM8I-2.7T2
Package:
Datasheet:
Description:
2.7V 8 Pin Digital Potentiometers32 Positions
Purchasing and Inquiry
X9015UM8I-2.7T2 Overview
The number of positions is 32.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.The digi devices shows the 8 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.At 3/5V, it can deliver voltage.Among its additional features are the following: VOLATILE MEMORYThe pentometer belong to the Digital Potentiometers family.digipots with a maximum resistance tolerance of 20% may be used.The operating temperature should be kept below 85°C.There are 8 terminals on it.This digital potentiometer works at temperatures as low as -40°C.
X9015UM8I-2.7T2 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9015UM8I-2.7T2 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9015UM8I-2.7T2 Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Refrigerator
  • Sensor auto referencing circuits
  • LEDs
  • DC/DC conversion circuit
  • Low power system
  • Power supply
  • Healthcare Products
  • Sensor trimming instrumentation
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
X9015UM8I-2.7T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    8
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    VOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    INCREMENT/DECREMENT
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm