  • WRF1JT2R40
WRF1JT2R40
advertisement
Manufacturer No:
WRF1JT2R40
HK JDW NO:
762-WRF1JT2R40
Package:
Axial
Datasheet:
WRF1JT2R40
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.4Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WRF1JT2R40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WRF
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -80/ +900ppm/°C
  • Resistance
    2.4Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Flameproof
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Diameter
    5mm