  • WR-80SB-VFH30-N1
WR-80SB-VFH30-N1
advertisement
Manufacturer No:
WR-80SB-VFH30-N1
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-WR-80SB-VFH30-N1
Package:
Datasheet:
WR-80SB-VFH30-N1
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Strip 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 80 Positions WR Gold SMD/SMT Bronze
Quantity:
In Stock : 12794
Step5Bar-code shipping tag
WR-80SB-VFH30-N1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2004
  • Series
    WR
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.246 6.25mm
  • Stack Height (Mating)
    7mm 8mm 9mm
  • Stack Height
    6.25mm