  • WPRT50AB-15RJB168
WPRT50AB-15RJB168
advertisement
Manufacturer No:
WPRT50AB-15RJB168
Manufacturer:
TT Electronics/Welwyn
HK JDW NO:
850-WPRT50AB-15RJB168
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
WPRT50AB-15RJB168
Description:
FIXED RESISTOR 15Ohm, ±5%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WPRT50AB-15RJB168
  • Package / Case
    Radial, Rectangular Case
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Brackets
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    WPRT
  • Size / Dimension
    3.543Lx0.748W 90.00mmx19.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    15Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Quick Connects, 0.250 (6.35mm)
  • Lead/Base Style
    Quick Connect
  • Coating, Housing Type
    Ceramic
  • Height
    19.9898mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm