  • WPRT20AB-470RJB270
WPRT20AB-470RJB270
advertisement
Manufacturer No:
WPRT20AB-470RJB270
HK JDW NO:
850-WPRT20AB-470RJB270
Description:
FIXED RESISTOR 470Ohm, ±5%,
Step5Bar-code shipping tag
WPRT20AB-470RJB270
  • Package / Case
    Radial, Rectangular Case
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.480Lx0.492W 63.00mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    470Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Quick Connects, 0.250 (6.35mm)
  • Height
    14.5034mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm