  • WMS7120100P
WMS7120100P
advertisement
Manufacturer No:
WMS7120100P
HK JDW NO:
576-WMS7120100P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
WMS7120100P
Description:
8 Pin Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
WMS7120100P Overview
It is contained in 8-DIP (0.300, 7.62mm) pacakge.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.This pentometer has 64 taps to protect against overcurrent.The digi devices displays 8 pins.Mount in the direction of Through Hole.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.You can limit the flow by using 100kOhm.Amount Through Hole mounts the potentionmeter.
WMS7120100P Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
WMS7120100P Applications
  • Stereo
  • Programmable computer
  • Household appliances
  • Automotive electronics
  • Bias adjustment circuits
  • Communication device
  • Power calibration
  • Speakers
  • LEDs
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
WMS7120100P
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V