  • WMS7110100P
WMS7110100P
advertisement
Manufacturer No:
WMS7110100P
HK JDW NO:
576-WMS7110100P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
WMS7110100P
Description:
8 Pin Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
WMS7110100P Overview
There is a 8-DIP (0.300, 7.62mm) package containing it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer embeds 1 circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 128 taps.In the digi devices, there are 8 pins.Mounting in Through Hole is recommended.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.Amount Through Hole mounts the potentionmeter.
WMS7110100P Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
WMS7110100P Applications
  • Speakers
  • Optic fiber network
  • Adjustable current control
  • Modern office equipment
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Household appliances
  • Calibration instrumentation
  • PC
  • Low power system
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
WMS7110100P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V