  • WKP102MCPKX0KR
WKP102MCPKX0KR
advertisement
Manufacturer No:
WKP102MCPKX0KR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-WKP102MCPKX0KR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
WKP102MCPKX0KR
Description:
WKP 1000pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
WKP102MCPKX0KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WKP
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Capacitance
    1000pF
  • Depth
    6mm
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Dielectric
    K4000
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm