  • WKO222MCPCREKR
WKO222MCPCREKR
advertisement
Manufacturer No:
WKO222MCPCREKR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-WKO222MCPCREKR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
WKO222MCPCREKR
Description:
WKO 2200pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.512Dia 13.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
WKO222MCPCREKR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WKO
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.512Dia 13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    2200pF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    K4000
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    5120
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    440V
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    13mm