  • WK73R3ATTE75R0F
WK73R3ATTE75R0F
advertisement
Manufacturer No:
WK73R3ATTE75R0F
HK JDW NO:
430-WK73R3ATTE75R0F
Package:
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73R Series, Thick Film, 75Ohm, 2W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
WK73R3ATTE75R0F
  • Package / Case
    Wide 2512 (6432 Metric), 1225
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.252W 3.10mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    75Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    2W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    1.5W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3263
  • Case Code (Imperial)
    1225
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm