  • W2A2YA820KAT2A
W2A2YA820KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W2A2YA820KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W2A2YA820KAT2A
Package:
0508 (1220 Metric)
Purchasing and Inquiry
W2A2YA820KAT2A Overview
When seated, the maximum height reaches 0.037 0.95mm.0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm is the size/dimension of the object.The rated (DC) voltage (URdc) of this electrical device is 16V.There is no voltage rating on the chip.Having a coefficient of C0G NP0, it is at room temperature.Packaging consists of a 0508 (1220 Metric) case.Part number 1mm has a fixed terminal pitch.
W2A2YA820KAT2A Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
a rated (DC) voltage of 16V
a voltage rating of 16V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
a 1mm terminal pitch
W2A2YA820KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A2YA820KAT2A applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
W2A2YA820KAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    82pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height
    940μm
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Width
    1.3mm