  • VY2470K29U2JS6TV7
VY2470K29U2JS6TV7
advertisement
Manufacturer No:
VY2470K29U2JS6TV7
HK JDW NO:
886-VY2470K29U2JS6TV7
Datasheet:
VY2470K29U2JS6TV7
Purchasing and Inquiry
VY2470K29U2JS6TV7 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.295Dia 7.50mm.Additionally, this ceramic capacitor is characterized by a RATED AC VOLTAGE (V): 2600.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2470K29U2JS6TV7 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with U2J being the highest temperature coefficient
VY2470K29U2JS6TV7 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2470K29U2JS6TV7 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
VY2470K29U2JS6TV7
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2600
  • HTS Code
  • Capacitance
    47pF
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Multilayer
    No
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm