  • VS-SD823C12S30C
VS-SD823C12S30C
advertisement
Manufacturer No:
VS-SD823C12S30C
HK JDW NO:
884-VS-SD823C12S30C
Package:
DO-200AA, A-PUK
Datasheet:
VS-SD823C12S30C
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.85V @ 1500A 50mA @ 1200V 2-Termination Bulk DO-200AA, A-PUK Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-SD823C12S30C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Mounting Type
    Stud Mount
  • Package / Case
    DO-200AA, A-PUK
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, SNUBBER DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-CEDB-N2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.85V @ 1500A
  • Forward Current
    910A
  • Max Surge Current
    10.05kA
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    910A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    3 μs
  • Peak Reverse Current
    50mA
  • Reverse Voltage
    1.2kV