  • VS-SD2500C12K
VS-SD2500C12K
advertisement
Manufacturer No:
VS-SD2500C12K
HK JDW NO:
884-VS-SD2500C12K
Package:
DO-200AC, K-PUK
Datasheet:
VS-SD2500C12K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-SD2500C12K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Clamp
  • Mounting Type
    Clamp On
  • Package / Case
    DO-200AC, K-PUK
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    180°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SD2500C*K
  • JESD-30 Code
    O-CEDB-N2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    75mA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.41V @ 4000A
  • Forward Current
    3kA
  • Max Surge Current
    32.46kA
  • Output Current-Max
    3000A
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3000A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    3kA
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    75mA
  • Reverse Voltage
    1.2kV