  • VS-GB70LA60UF
VS-GB70LA60UF
advertisement
Manufacturer No:
VS-GB70LA60UF
HK JDW NO:
884-VS-GB70LA60UF
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
VS-GB70LA60UF
Description:
IGBT MOD 600V 111A 447W SOT227
Step5Bar-code shipping tag
VS-GB70LA60UF
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, LOW CONDUCTION LOSS
  • Max Power Dissipation
    447W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    447W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    111A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.23V
  • Turn On Time
    277 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.44V @ 15V, 70A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    308 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    No
  • Height
    12.3mm
  • Length
    38.3mm
  • Width
    25.7mm