  • VS-GB200LH120N
VS-GB200LH120N
advertisement
Manufacturer No:
VS-GB200LH120N
HK JDW NO:
884-VS-GB200LH120N
Package:
Double INT-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
Description:
IGBT 1200V 370A 1562W INT-A-PAK
Step5Bar-code shipping tag
VS-GB200LH120N
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Double INT-A-PAK (3 + 4)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.562kW
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    1562W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.07V
  • Max Collector Current
    370A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    18nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.07V @ 15V, 200A (Typ)
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    18nF @ 25V