  • VS-30BQ040TRPBF
VS-30BQ040TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-30BQ040TRPBF
HK JDW NO:
884-VS-30BQ040TRPBF
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
VS-30BQ040TRPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-30BQ040TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    30BQ040
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 3A
  • Forward Current
    4A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    2kA
  • Output Current-Max
    4A
  • Application
    HIGH POWER
  • Forward Voltage
    530mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2kA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
  • Natural Thermal Resistance
    12 °C/W
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm