  • VS-15EWH06FN-M3
VS-15EWH06FN-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-15EWH06FN-M3
HK JDW NO:
884-VS-15EWH06FN-M3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-15EWH06FN-M3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-15EWH06FN-M3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    FRED Pt®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    15EWH06
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.1V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    120A
  • Application
    HYPERFAST SOFT RECOVERY HIGH POWER
  • Forward Voltage
    2.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    36 ns
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    120A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    120A
  • Recovery Time
    36 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    600V