  • VOF-70B-24
VOF-70B-24
advertisement
Manufacturer No:
VOF-70B-24
Manufacturer:
CUI Inc.
HK JDW NO:
193-VOF-70B-24
Package:
Datasheet:
VOF-70B-24
Description:
VOF-70B-24 datasheet pdf and AC DC Converters product details from CUI Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 16
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VOF-70B-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Series
    VOF-70B (70W)
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.00W x 1.24 H 101.6mmx50.8mmx31.6mm
  • Feature
    Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    70W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    2.92A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC