  • VOF-20B-S12
VOF-20B-S12
advertisement
Manufacturer No:
VOF-20B-S12
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VOF-20B-S12
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
VOF-20B-S12
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VOF-20B-S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    VOF-20B (20W)
  • Size / Dimension
    2.33Lx1.67W x 0.90 H 59.2mmx42.3mmx22.9mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Open Frame
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    20W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    85.77%
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    1.6A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 120V~370VDC
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height Seated (Max)
    4.3mm
  • Length
    59.2mm
  • Width
    42.3mm