  • VND7140AJTR
VND7140AJTR
advertisement
Manufacturer No:
VND7140AJTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VND7140AJTR
Package:
16-PowerLFSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
VND7140AJTR
Description:
N-Channel PMIC VIPower? Series VND7140 16 Pin 16-PowerLFSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
VND7140AJTR Overview
Cut Tape (CT) is the way it's packaged.Package 16-PowerLFSOP (0.154, 3.90mm Width) contains it.This lighting drivere has a mounting type of Surface Mount.The switch type of this switch is General Purpose.It is recommended that the temperature be set to -40°C~150°C TJ for reliable performance.The lighting driver is equipped with 2 outputs that can be used.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.A maximum output voltage of N-Channel volts has been specified.There are Auto Restart, Status Flag features available on the LED driving board.I believe it belongs to the VND7140 family.It is necessary to use the 16 pins in order to operate the LED driver.This operation requires the maximum output current to be decreased to 8A.There is an electrical component included in the VIPower? series.
VND7140AJTR Features
VND7140AJTR Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND7140AJTR Power Switches ICs applications.
  • PC Cards
  • Portable/Handheld Devices
  • Notebook PC
  • Solid State Drivers
  • Hot Swap
  • USB3.1 Power Delivery
  • Handheld Devices
  • Wireless/Networking Cards
  • Solid-State Drives
  • Portable GPS
Step5Bar-code shipping tag
VND7140AJTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    VIPower™
  • Feature
    Auto Restart, Status Flag
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VND7140
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    8A
  • Interface
    On/Off
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    4V~28V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
  • Rds On (Typ)
    140m Ω