  • VNC2-64L1B-TRAY
VNC2-64L1B-TRAY
advertisement
Manufacturer No:
VNC2-64L1B-TRAY
Manufacturer:
FTDI
HK JDW NO:
350-VNC2-64L1B-TRAY
Package:
64-LQFP
Datasheet:
VNC2-64L1B-TRAY
Description:
1.62V~1.98V USB 2.0 SPI, UART Controllers Interface ICs 64 Pins Controller 64-LQFP
Purchasing and Inquiry
VNC2-64L1B-TRAY Overview
It is a part of the 64-LQFP package. Easy-to-carry Tray-shaped packaging. Regulating the temperature to -40°C~85°C is crucial to ensuring reliable operation. It should work as long as you use a 1.62V~1.98VV power source. To operate, 64 pins are required. 25mA is the supply current for the gadget. In order to maximi3.3Ve efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V. It is a copper-based electrical component from the Vinculum-II series. A number of 2 channels are available at the moment.
VNC2-64L1B-TRAY Features
VNC2-64L1B-TRAY Applications
  • Intelligent Instrumentation
  • Smart LED Lighting
  • Intelligent Street Lights
  • 0 to 10V Dimming Luminaires
  • Mobile phones
  • Portable Devices with Li?ion Battery
  • Notebook
  • Personal media players
  • Industrial-Control
  • Car Cigarette Jack
Step5Bar-code shipping tag
VNC2-64L1B-TRAY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    Vinculum-II
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    1.62V~1.98V
  • Frequency
    48MHz
  • Function
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    2
  • Interface
    SPI, UART
  • Memory Size
    256kB
  • Operating Supply Current
    25mA