  • VNB49N04TR-E
VNB49N04TR-E
advertisement
Manufacturer No:
VNB49N04TR-E
HK JDW NO:
761-VNB49N04TR-E
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VNB49N04TR-E
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNB49 3 Pin TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
VNB49N04TR-E Overview
The package is in the form of a Tape & Reel (TR).It is included in the package TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB.In this case, the LED driving board is mounted as Surface Mount.It owns the General Purpose switch type.It is recommended that the temperature be set to -40°C~125°C TJ for reliable operation.In this LED driver, there are no outputs available.The LED driving board operates at Not Required volts.It has a maximum output voltage of N-Channel volts.Currently, the LED driving board is equipped with Status Flag features.It is a member of the VNB49 family.The operation is carried out using the 3 pins.Its maximum output voltage is 28AV.In order to meet the operation criteria, the maximum output current drops to 49A.It is positioned in the direction of Surface Mount.There is 40mOhm resistance on the LED driver.These electrical components are part of the OMNIFET?, VIPower? series.When this is the case, the output current is set to 28A.Optimal efficiency requires a voltage of 18V.A maximum current requirement of 250μA is required for its operation.
VNB49N04TR-E Features
Resistance of 40mOhm
VNB49N04TR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB49N04TR-E Power Switches ICs applications.
  • Wireless Modem Data Cards
  • Portable Music Players
  • Wireless Headsets
  • USB Ports/Hubs
  • Portable/Handheld Devices
  • USB Protection
  • Smartphone and PDA
  • Notebook and Tablet Computers
  • HDD, SSD
  • PC Card Hot Swap
Step5Bar-code shipping tag
VNB49N04TR-E
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • Feature
    Status Flag
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    40mOhm
  • Max Power Dissipation
    125W
  • Base Part Number
    VNB49
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    49A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    28A
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    125W
  • Output Current
    28A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    33V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    40mOhm (Max)