  • VNB10N0713TR
VNB10N0713TR
advertisement
Manufacturer No:
VNB10N0713TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNB10N0713TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VNB10N0713TR
Description:
N-Channel 2.54mm PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNB10 3 Pin TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
VNB10N0713TR Overview
As you can see, it's packaged in the way of a Tape & Reel (TR).It's included in the TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package.The lighting driver has the mounting type Surface Mount.General Purpose is the type of switch owned by it.The LED driver has 1 outputs.Operation is based on Not Required supply voltage.It produces a maximum output voltage of N-Channel volts at its maximum output.This object belongs to the VNB10 family.As a result, there are 2 terminations.The operation is performed through the 3 pins.As far as the lighting driver is concerned, there are 1 functions.The maximum output current is reduced to 10A to meet the operation criteria.As a result, it is mounted in the manner of Surface Mount.A total of 4 pins are included in this LED driver.100mOhm resistance is present in the lighting driver.This electrical component can be found in the OMNIFET?, VIPower? series.The output current is set to 7A in this case.Optimal efficiency requires a voltage of 18V.For its operation, a current of 250μA is required.
VNB10N0713TR Features
Resistance of 100mOhm
VNB10N0713TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB10N0713TR Power Switches ICs applications.
  • Wearable Devices
  • Wireless Modem Data Cards
  • USB3.1 Power Delivery
  • PDAs
  • USB Ports/Hubs
  • Solid-State Drives
  • Portable GPS Device
  • Notebook and Tablet Computers
  • USB Power Distribution
  • Hot-Swap Systems
Step5Bar-code shipping tag
VNB10N0713TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100mOhm
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    VNB10
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    10A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    50W
  • Output Current
    7A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    55V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    0.9 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    10A
  • Rds On (Typ)
    100m Ω (Max)
  • Turn Off Time
    6 μs
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; THERMAL; ZENER CLAMP
  • Height Seated (Max)
    4.6mm