  • VM14A5830000G
VM14A5830000G
advertisement
Manufacturer No:
VM14A5830000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-VM14A5830000G
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 0.295 7.50mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
Step5Bar-code shipping tag
VM14A5830000G
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VM
  • Feature
    Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    14
  • Color
    Gray
  • Pitch
    0.295 7.50mm
  • Insulation Height
    0.587 14.91mm
  • Termination Style
    Screw - Pressure Clip
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    12-22 AWG
  • Current - UL
    20A
  • Torque - Screw
    0.4 Nm (3.5 Lb-In)
  • Plug Wire Entry
    180°
  • Wire Gauge or Range - mm²
    0.34-2.5mm2
  • Wire Strip Length
    6-7mm
  • Screw Size
    M2.5
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C