  • VLMW2100-GS08
VLMW2100-GS08
advertisement
Manufacturer No:
VLMW2100-GS08
HK JDW NO:
879-VLMW2100-GS08
Datasheet:
VLMW2100-GS08
Description:
LED Uni-Color White Automotive 2-Pin MiniLED T/R
Step5Bar-code shipping tag
VLMW2100-GS08
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    10mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.50mmx0.90mm
  • Luminous Intensity
    80.0 mcd
  • Millicandela Rating
    80mcd
  • Forward Current-Max
    0.02A
  • Forward Voltage-Max
    3.7V
  • Overall Height
    1.3mm
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • Height (Max)
    1.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Published
    2010
  • Series
    MiniLED
  • Size / Dimension
    2.20mm Lx1.40mm W
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Color
    White
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Base Part Number
    VLMW21
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3V