  • VLCF4018T-3R3N1R2-2
VLCF4018T-3R3N1R2-2
advertisement
Manufacturer No:
VLCF4018T-3R3N1R2-2
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-VLCF4018T-3R3N1R2-2
Package:
Nonstandard
Description:
Quantity:
In Stock : 9888
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VLCF4018T-3R3N1R2-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.1mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1.26A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    79mOhm Max
  • Max DC Current
    1.26A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    1616
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    1.26A
  • RMS Current (Irms)
    1.93A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VLCF
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±30%