  • VJ1825Y224KXCAT
VJ1825Y224KXCAT
advertisement
Manufacturer No:
VJ1825Y224KXCAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ1825Y224KXCAT
Package:
1825 (4564 Metric)
Datasheet:
VJ1825Y224KXCAT
Purchasing and Inquiry
VJ1825Y224KXCAT Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
VJ1825Y224KXCAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V
VJ1825Y224KXCAT Applications
There are a lot of Vishay Vitramon VJ1825Y224KXCAT applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
VJ1825Y224KXCAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1825 (4564 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    6.4mm
  • Case Code (Metric)
    4564
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.18mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.086 2.18mm
  • Thickness
    2.1844mm