  • VJ1825Y185KLAAT68
VJ1825Y185KLAAT68
advertisement
Manufacturer No:
VJ1825Y185KLAAT68
HK JDW NO:
877-VJ1825Y185KLAAT68
Datasheet:
VJ1825Y185KLAAT68
Description:
VJ Hi-Rel 1.8μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ1825Y185KLAAT68
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    VJ Hi-Rel
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    2.18mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    6.4mm
  • Thickness (Max)
    0.086 2.18mm