  • VJ1206Y152MXJCW1BC
VJ1206Y152MXJCW1BC
advertisement
Manufacturer No:
VJ1206Y152MXJCW1BC
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ1206Y152MXJCW1BC
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
VJ 1500pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ1206Y152MXJCW1BC
    Select All
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    47 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ
  • Published
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    1.6mm