  • VJ0402A390JNAAJ
VJ0402A390JNAAJ
advertisement
Manufacturer No:
VJ0402A390JNAAJ
HK JDW NO:
877-VJ0402A390JNAAJ
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
VJ0402A390JNAAJ
Description:
VJ 39pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable, Non-Magnetic Surface Mount, MLCC, Epoxy 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ0402A390JNAAJ
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Mountable, Non-Magnetic
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    39pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    600μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm