  • VE17P00421K--
VE17P00421K--
advertisement
Manufacturer No:
VE17P00421K--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VE17P00421K--
Package:
Disc 17mm
Datasheet:
VE17P00421K--
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VE17P00421K--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 17mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    420V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    560V
  • Max Surge Current
    5kA
  • Capacitance @ Frequency
    350pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    748V
  • Energy
    210J
  • Varistor Voltage (Min)
    612V
  • Varistor Voltage (Typ)
    680V
  • Maximum AC Volts
    420V
  • Varistor Voltage
    680V