  • V10150S-E3/4W
V10150S-E3/4W
advertisement
Manufacturer No:
V10150S-E3/4W
HK JDW NO:
884-V10150S-E3/4W
Package:
TO-220-3
Datasheet:
V10150S-E3/4W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V10150S-E3/4W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    TMBS®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    10A
  • Max Reverse Leakage Current
    150μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    120A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    150μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V