  • UWT1V100MCR1GB
UWT1V100MCR1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWT1V100MCR1GB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWT1V100MCR1GB
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWT1V100MCR1GB
Description:
UWT 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 25mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UWT1V100MCR1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    UWT
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Ripple Current
    25mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    25mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    37.5mA @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Available with 3mm Dia. On Request
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    10mm