  • UWG1V220MCL1GB
UWG1V220MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWG1V220MCL1GB
HK JDW NO:
555-UWG1V220MCL1GB
Datasheet:
UWG1V220MCL1GB
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 35volts 22uF 105c 6.3X5.4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWG1V220MCL1GB
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2626
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    140mA
  • Impedance
    1Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    70mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    140mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%