  • UWE-15/5-Q48N-C
UWE-15/5-Q48N-C
advertisement
Manufacturer No:
UWE-15/5-Q48N-C
HK JDW NO:
540-UWE-15/5-Q48N-C
Datasheet:
UWE-15/5-Q48N-C
Description:
Isolated DC/DC Converters 75W 48Vin 15Vout 5A Neg Polarity
Step5Bar-code shipping tag
UWE-15/5-Q48N-C
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
    8-DIP Module, 1/8 Brick
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.30Lx0.90W x 0.34 H 58.4mmx22.9mmx8.6mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    GOLD (5) OVER NICKEL (50)
  • Max Power Dissipation
    75W
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    22.9mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    90.5%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    5A
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    5A
  • Output Power
    75W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Current - Output 1
    5A
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    8.636mm