  • UVZ1E330MDD1TD
UVZ1E330MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ1E330MDD1TD
HK JDW NO:
555-UVZ1E330MDD1TD
Description:
NICHICON UVZ1E330MDD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 33UF, 25V, 20%, RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVZ1E330MDD1TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    68mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    68mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    136mA @ 10kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm