  • UVZ1C332MHD1TO
UVZ1C332MHD1TO
advertisement
Manufacturer No:
UVZ1C332MHD1TO
HK JDW NO:
555-UVZ1C332MHD1TO
Description:
UVZ 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.17A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 601
Step5Bar-code shipping tag
UVZ1C332MHD1TO
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.17A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.17A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3455A @ 10kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    40mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    3300μF