  • UVY1V472MHD
UVY1V472MHD
advertisement
Manufacturer No:
UVY1V472MHD
HK JDW NO:
555-UVY1V472MHD
Description:
UVY 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.78A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 281
Step5Bar-code shipping tag
UVY1V472MHD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.935mA
  • Ripple Current
    1.78A
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.78A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.047A @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm