  • UVR2CR47MED1TD
UVR2CR47MED1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVR2CR47MED1TD
HK JDW NO:
555-UVR2CR47MED1TD
Description:
UVR 0.47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 15mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR2CR47MED1TD
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.04752mA
  • Ripple Current
    15mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    24mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm